Aizvadīta mākslinieces Andas Lāces tikšanās ar Purmsātu iedzīvotājiem un saruna par laikmetīgās mākslas kā performatīva notikuma nozīmi iekļaušanā
Foto: Vika Daugina
15. un 16.aprīlī viesojāmies Purmsātos ar mākslinieci Andu Lāci, lai satiktos ar vietējiem iedzīvotājiem un būtu kopā caur laikmetīgo mākslu. Tā bija improvizēta radoša sarunas norises forma, māksliniecei organizējot iepazīšanos ar Purmsātu iedzīvotājiem, izmantojot lielformāta papīra loksnes un pasteļkrītiņus. Ar zīmējumu, kas sākas mūsos, ar līniju, kas tiecas pretī otram zīmētājam. Zīmējumu vidū pēkšņi notiek satikšanās. Bija aizkustinoši vērot, kā dalībniekiem sākumā ierodoties un ļaujoties nezināmajam, valdīja mulsums, bet beigās, satiekoties caur mākslu, telpā, kuru rotāja pašu radītie lielformāta darbi, valdīja saviļņots pacilājums. Kopīgi tapa arī neliela, spontāna radīto darbu izstāde, kas rotāja vietējās bibliotēkas sienas. Mums patiesi izdevās sadraudzēties un iepazīt vienam otru caur mākslu.
Tikšanās bija veltīta Zentai Mauriņai, tās laikā māksliniece Anda Lāce iepazīstināja ar savu radošo praksi un domāšanu, strādājot kā gleznotājai, performanču māksliniecei, gan kā ilggadējai Sansusī labklājības rezidences kuratorei. Kā atzina Purmsātu iedzīvotāji, viņiem ir ierobežota pieeja kultūrai kopumā, īpaši mūsdienu kultūras saturam. Mūsu tikšanās ļāva viņiem vismaz nedaudz sajust laikmetīgās mākslas ietekmi un radīja vēlmi uzzināt vairāk, piedalīties mākslas procesos aktīvāk.
Otrajā dienā māksliniece Anda Lāce savā nodarbībā ar Mežupes skolas skolēniem runāja par rakstnieci Zentu Mauriņu un viņas aprakstītajām prieka spējām, un spēku sekot savam talantam apstākļos, kad saskaramamies ar grūtībām, slimībām un savu nevarēšanu. Jaunieši bija aicināti dalīties ar savām prieka spējām un kur tās rod, kad ir grūti. Vairākās atbildēs saklausījām draudzības nozīmi. Arī Zentai Mauriņai bija draudzene - Elfrīda Lauva, kas stāstā “Anna Antigone” eseju grāmatā “Domu Varavīksne” atklāj, cik nozīmīgi mūsu dzīvēs var būt līdzcilvēki, kuri notur mūs uz Prieka ceļa! Jaunieši zīmēja Draugu portretus, abstrakti iemiesojot tādas rakstura īpašības, kas mūs padara par labiem draugiem.
Pārsteidzoši, ka draugi tika attēloti gan kā ziedi, gan kā koki, kukaiņi, internetā sastapti tēli, un emodži. Darbnīcas beigās katram bija iespēja prezentēt savu draugu un ciešāk sadraudzēties ar jau esošajiem. Pateicamies skolotājai Montai, Mežupes pamatskolas direktorei Arnitai, un katram darbnīcas dalībniekam par sirsnīgo tikšanos Purmsātos.
Šīs abas dienas kalpoja kā draudzības sākums sadarbībai starp Purmsātu ciešo kopienu un mūsdienu māksliniekiem, kas turpinās tuvākos gadus, padziļināti rezidējot Dienvidkurzemes kopienās, kurās ir arī cilvēki ar invaliditāti.
Projekta "Sarunu un darbnīcu cikls "Iekļaušana un laikmetīgā māksla"" galvenais mērķis ir iekļaujošu aktivitāšu veidošana Dienvidkurzemes reģiona iedzīvotājiem, lai paaugstinātu viņu izpratni par līdzdalību caur laikmetīgo mākslu un veicinātu viņu iesaisti sabiedrības procesos ilgtermiņā. Projektu īsteno nodibinājums - radošā apvienība COLORIZE, to atbalsta Sabiedrības Integrācijas Fonds un Valsts Kultūrkapitāla fonds.
Foto atskats:
Foto: Vika Daugina